piątek, 24 października 2014

Konferencja naukowa „Urzędnik jako strażnik realizacji ustawowych obowiązków względem zwierząt”


26 września 2014 roku o godzinie 9:00 w budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 11b w Katowicach w aulach numer 3 oraz 7 odbyła się konferencja naukowa pt. "Urzędnik jako strażnik realizacji ustawowych obowiązków względem zwierząt".


Konferencja objęta została patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego Prof. dr hab. Czesława Martysza, jak również Prof. dr hab. Zygmunta Tobora – byłego dziekana WPiA UŚ. Opiekę naukową nad konferencją sprawowali dr Agnieszka Bielska-Brodziak oraz były Wojewoda Śląski dr hab. Tomasz Pietrzykowski.

Wydarzenie to było kolejnym projektem działającego na WPiA UŚ Koła Naukowego Praw Zwierząt i miało na celu analizę problemów prawnych, jakie rodzi stosowanie przepisów dotyczących szeroko pojmowanych praw zwierząt w praktyce administracyjnej.   

Konferencję otworzył Dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. dr hab. Czesław Martysz.


Uczestnicy Konferencji wśród których nie zabrakło przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz zwierząt, urzędników gminnych, pracowników inspektoratów sanitarnych, schronisk dla zwierząt oraz lekarzy weterynarii prowadzili bardzo żywioną dyskusję.



Poniżej przedstawiamy jakie tematy zostały omówione przez członków Koła Naukowego Praw Zwierząt i członków Sekcji Praw Zwierząt Studenckiej Poradni Prawnej. 


„Program walki z bezdomnością zwierząt”

Prezentacja rozpoczęła się od analizy programów walki z bezdomnością uchwalonych w kilkudziesięciu okolicznych miastach oraz ich porównania. Przedstawione zostały podstawy prawne tworzenia planów. Przedstawiono także ich znaczenie praktyczne oraz to, jak powinny one wyglądać, by należycie spełniały swoje funkcje. W konkluzji został zaproponowany wzorcowy program walki z bezdomnością zwierząt.
Tematykę opracowała Klaudia Brończyk oraz Agnieszka Brzostek. 




"Dostęp obywatela do informacji o realizacji ustawy o ochronie zwierząt"

W wystąpieniu porównane zostały oba przyjmowane w praktyce tryby udostępniania informacji w zakresie realizacji ustawy o ochronie zwierząt, mianowicie procedury przewidzianej w ustawie o dostępie do informacji publicznej oraz w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Zaprezentowane zostały nieprawidłowości, jakie zachodzą w realizacji obu ustaw. Celem referatu było  wykazanie, który z trybów jest rzeczywiście właściwy do udzielania informacji dotyczących realizacji praw zwierząt.

Referenci: Aleksandra Lis i Justyna Więcławek 
 



„Obowiązki właścicieli zwierząt domowych oraz problematyka nakazów i zakazów samowolnie umieszczanych przez spółdzielnie mieszkaniowe na ich terenie”

Posiadanie zwierzęcia implikuje szereg obowiązków mających zapewnić mu godne traktowanie, ale również prawidłową koegzystencję z innymi stworzeniami. Zaniedbując je, właściciel szkodzi nie tylko zwierzęciu, lecz także ludziom. Niektóre z nieprawidłowości budzą kontrowersje i powszechną dezaprobatę. Jedną z odpowiedzi na to zjawisko, mającą złagodzić konflikt wyrastający z problematyki zaniedbywania obowiązków wobec zwierząt domowych, jest umieszczanie tabliczek informacyjnych zawierających najczęściej zakazy określonego zachowania. Prezentacja poruszyła powyższą tematykę również w odniesieniu do programu walki z bezdomnością.
Referat przygotowała i przedstawiła Irena Kwiatkowska. 




„Znakowanie zwierząt”
 
Wstępem do referatu było wprowadzenie do tematyki znakowania zwierząt poprzez omówienie przykładowych metod, a także określenie celu jakiemu ono służy, jak również uzasadnienie wagi omawianej problematyki przez pryzmat skali bezdomności zwierząt w Polsce. Autorzy zaprezentowali aktualnie obowiązujące regulacje prawne wskazujące na obligatoryjność znakowania oraz kontrowersje wokół tego tematu. W oparciu o ustawę o ochronie zwierząt omówiona została kwestia finansowania bezpłatnego znakowania psów i kotów przez gminy, w ramach programu opieki nad zwierzętami. Na zakończenie zaprezentowane zostały tzw. dobre praktyki. 
Referenci: Kamila Siedlarz i Michał Burzyński. 


„Zadania własne gminy w zakresie praw zwierząt”

Na początek zaprezentowana została definicja zadań własnych gminy z podziałem na zadania obligatoryjne i fakultatywne, a także formy ich wykonywania. Przedstawione zostały przepisy prawne odnoszące się do zadań jednostek samorządu terytorialnego związanych z obowiązkami wobec zwierząt. Przedstawiono na czym polega nadzór nad gminą w tym zakresie, jak również zasady ponoszenia odpowiedzialności cywilnej przez gminy w kontekście wykonywania ich zadań własnych.
Referat przygotowały: Anna Golenia i Malwina Marek. 


„Gospodarowanie środkami publicznymi w gminie wobec obowiązków względem zwierząt”

Prezentacja miała na celu nie tylko omówienie tematyki gospodarowania środkami publicznymi w gminie, ale przede wszystkim wykazanie jej znaczenia w kontekście realizacji obowiązków narzuconych ustawą o ochronie zwierząt np. w zakresie prowadzenia czy dotowania schronisk lub organizowania odławiania bezdomnych zwierząt. Omówione zostały zasady gospodarowania środkami publicznymi oraz odpowiedzialność za niegospodarność w ich rozdysponowaniu.
Tematykę przybliżyły: Karolina Gil i Alina Prochasek. 

„Czyny karalne odnoszące się do praw zwierząt - regulacje wykroczeń"

Powszechnie wiadomo, iż współcześnie niehumanitarne traktowanie zwierząt jest nie tylko nieakceptowane moralnie, ale też penalizowane i ścigane przez prawo. Przestępstwo znęcania stypizowane w ustawie o ochronie zwierząt nie jest jednak jedynym czynem potępianym przez prawodawcę. W wielu aktach prawnych wyraził on swoją dezaprobatę dla niektórych zachowań, ustanawiając nie tylko przestępstwa, ale też wykroczenia. Jako że rozsiane są one po wielu ustawach, ich omówienie i próba usystematyzowania była tematem prezentacji.
Wystąpiły członkinie Koła Naukowego Procesowego Prawa Wykroczeń: Paulina i Karolina Biskup oraz Justyna Żalińska.





„Hycel – stan pożądany a rzeczywistość”

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt, zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie, należy do zadań własnych gmin. Tematem prezentacji była realizacja tych obowiązków, zwłaszcza przez zawieranie umów z odpowiednimi, wyspecjalizowanymi podmiotami. Omówione zostały przepisy prawne determinujące działalność przedsiębiorców zajmujących się odławianiem bezdomnych zwierząt (potocznie nazywanych hyclami), ale także nieprawidłowości jakie zachodzą w wykonywaniu przez nich ich obowiązków.
Referenci: Karolina Kotara i Marlena Drapalska. 



„Odebranie zwierzęcia w trybie przewidzianym w art. 7 ustawy o ochronie zwierząt”

Tematem prezentacji był tryb administracyjny odebrania zwierzęcia, przewidziany w art. 7 ustawy o ochronie zwierząt. W razie niewłaściwego traktowania zwierzęcia, znęcania się nad nim, odpowiedni wójt, burmistrz, prezydent może wydać decyzję o czasowym odebraniu go właścicielowi czy opiekunowi. W referacie przedstawione zostały wady i zalety tej mało znanej instytucji, a przede wszystkim jej funkcjonowanie w praktyce.
Referat przedstawili członkowie Sekcji Praw Zwierząt - Barbara Rosicka oraz Dawid Wyrwa.




„Regulacje prawne dotyczące zakładania i prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt”
 
Wystąpienie miało na celu przytoczenie i omówienie przepisów regulujących tematykę zakładania i prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt. Wykazane zostały nieprawidłowości, jakie zachodzą w przypadku prowadzenia tego typu działalności, ale też stan pożądany, wskazujący być może na konieczność wprowadzenia zmian w obowiązującym prawie. 

Referat wygłosił członek Koła Naukowego Prawa Administracyjnego - Marek Suska.


Gościem naszej konferencji była Pani Dorota Wiland przedstawiając referat pt. "Problemy ochrony prawnej zwierząt w odniesieniu do zwierząt gospodarskich".


Konferencja zapoczątkowała także współpracę z Okręgową Radą Adwokacką w Katowicach.



Na zakończenie pragniemy serdecznie podziękować za Państwa przybycie na Konferencję.  Jesteśmy wdzięczni za poświęcony nam czas. Dziękujemy za możliwość spotkania z Państwem, owocną wymianę poglądów i zgłoszone problemy. Postaramy się pochylić nad nimi oraz należycie je opracować. Państwa zainteresowanie i wiele miłych słów motywuje nas do dalszego rozwoju. Dziękujemy za to, że byli Państwo tak znakomitymi słuchaczami i rozmówcami. 
Jako że nasza inicjatywa spotkała się z tak ciepłym odbiorem, będziemy niewątpliwie starali się organizować podobne wydarzenia w przyszłości, być może nawet cyklicznie. Była to dopiero druga konferencja przygotowana przez jedyne w Polsce Koło Naukowe Praw Zwierząt. Na obszarze Śląska działania, mające na celu wypracowanie porozumienia pomiędzy urzędnikami a organizacjami społecznymi dla dobra zwierząt, dopiero się rozwijają. Tym bardziej cieszymy się z coraz większej frekwencji na organizowanych przez nas wydarzeniach.

Dziękujemy także Karolowi, który zadbał o oprawę graficzną wydarzenia a także fotografom Karolinie i Wojtkowi :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz