czwartek, 2 października 2014

Uniwersytet Pomaga - II edycja


Od 8 do 21 grudnia 2012 roku trwała druga edycja akcji „Uniwersytet pomaga – zbiórka na rzecz zwierząt”. W tym czasie na terenie wydziałów i jednostek uczelni oraz w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej przeprowadzona została zbiórka darów i środków pieniężnych na rzecz zwierząt przebywających w schroniskach w Katowicach, Sosnowcu, Tychach i Pszczynie. Pieniądze i dary zbierały także licea Uniwersytetu Śląskiego: III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach, IV LO im. gen. S. Maczka w Katowicach, a także klasy Uniwersytetu Śląskiego prowadzone przez III LO im. S. Batorego w Chorzowie i II LO im. E. Plater w Sosnowcu. Społeczność akademicka i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wykazali się wielkim sercem i zaangażowaniem. Kwota, którą udało się w tym roku zebrać wynosi 6759 zł 15 gr. Zebrano także ponad tonę darów: suchej karmy, puszek karmy mokrej, ryżu, makaronu oraz dużo koców i pościeli. Dzięki hojności darczyńców akcja przyniosła lepsze rezultaty niż w roku ubiegłym, a najwięcej darów i środków pieniężnych zebrał Wydział Prawa i Administracji UŚ oraz III LO im. Adama Mickiewicza Katowicach. Honorowym patronatem akcję objęli: JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, prezydent Katowic Piotr Uszok, prezydent Sosnowca Kazimierz Górski i burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.
Podsumowanie akcji


Złoty Dyplom dla Wydziału Prawa i Administracji



Sprawozdanie z konferencji "Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt"

Dnia 14 grudnia 2012 na Wydziale Prawa i Administracji odbyła się konferencja w ramach Dni Edukacji na Rzecz Zwierząt. Na Konferencje przybyła głównie zaproszona młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach , IV Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Stanisława Maczka w Katowicach oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu wraz z wychowawcami, zaproszeni goście z organizacji społecznych działających na rzecz zwierząt a także przedstawiciele schroniska w Sosnowcu. Nie brakło również studentów naszej uczelni przyciągniętych tematem ochrony praw zwierząt.

 
Konferencja rozpoczęła się przywitaniem zgromadzonych przez Prorektora dr hab. Mirosława Nakoniecznego z  Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii. Następnie głos zabrał prof. Zbigniew Tobor, który przekazał wszystkim ważne przesłanie, że zwierzęta same nie upomną się o swoje prawa, więc to my ludzie mamy być ich głosem.


Całość materiału przedstawionego na konferencji została podzielona na cztery bloki tematyczne: zwierzęta w rozrywce, doświadczenia na zwierzętach, nasi pupile oraz zwierzęta w przemyśle. Każdy z uczestników miał możliwość podpisania się pod petycjami dot. wprowadzenia zakazu uboju rytualnego, hodowli zwierząt na futra oraz wywożeniu żywych polskich koni na rzeź.

Na wstępie został wyświetlony fragment filmu "Ziemianie", który stanowił swoisty wstęp do rozważań nad naturą zwierząt, bowiem mimo wielu różnic istnieją pragnienia, które są dzielone zarówno przez zwierzęta jak i istoty ludzkie: pragnienie wody i jedzenia, schronienia i towarzystwa, swobody poruszania się i unikanie bólu. Dr Pietrzykowski starał się odpowiedzieć na pytania czy zwierzę jest przedmiotem czy podmiotem, jaka jest jego świadomość i co tak naprawdę zwierzę czuje.


Pierwszy blok tematyczny przedstawiony przez panią dr Agnieszkę Bielską - Brodziak poruszał tematy dotyczące wykorzystywania zwierząt w cyrku, problemu corridy, walk psów czy wyścigów konnych. W tej części omówiony został także po krótce problem hodowli zwierząt na futra oraz kupowania zwierząt egzotycznych. Projekcja krótkich filmów i zdjęć pomogła zobaczyć skalę problemu i uświadomić młodzieży, że czasami niewiele trzeba, aby pomóc.


Następnie dr Pietrzykowski, wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach , przedstawił problem eksperymentów przeprowadzanych na zwierzętach i sposoby w jaki odbywa się cały ten proceder. Doświadczenia na zwierzętach budzą wiele kontrowersji i zmuszają do podejmowania decyzji, w przypadku których nie wszystko jest czarno-białe. W tematyce doświadczeń został także zawarty problem testowania kosmetyków i ich składników na zwierzętach. Każdy z uczestników otrzymał listę firm, które testują i które nie testują a także wykaz stron internetowych ułatwiających weryfikację firm i marek.

Po przerwie został wyświetlony film ukazujący sceny niehumanitarnego traktowania zwierząt. Była to jedna z tych chwil, w których człowiek zadaje sobie pytanie, czy to co widzi jest prawdziwe, wypiera z siebie to, że właśnie ogląda bolesną rzeczywistość i wmawia sobie, że to jakiś nigdy nie wyśniony koszmar. Film miał na celu pokazać, że w każdej sferze życia towarzyszą nam zwierzęta a mimo to za każdym razem, my ludzie, traktujemy je jak rzeczy.

Drugą część konferencji  otworzył blok  "nasi pupile – los zwierząt domowych". Dr Agnieszka Bielska-Brodziak rozpoczęła od przedstawienia prawnych regulacji dotyczących znęcania się nad zwierzętami. Następnie mogliśmy zobaczyć przykłady takich zachowań na masową skalę (przypadek mordowanie psów na Ukrainie) a także częste przypadki znęcania, które dzieją się w zaciszu wielu domostw. W tej części dowiedzieliśmy się także o problemach nadmiernego rozrodu bez jakichkolwiek zasad, pseudohodowli a także nowych próbach obejścia prawa "sprzedam smycz z psem gratis". Poruszona została także kwestia schronisk dla psów.  Prezentacja w sprawny sposób prowadziła nas, odbiorców, od zjawiska do zjawiska, w każdym przypadku wykazując problem, jego przyczyny i sposoby na jego zażegnanie. Całemu przedsięwzięciu przyświecało zainteresowanie młodych ludzi wzięciem udziału w rozwiązywaniu problemów braci mniejszych ale równocześnie wykazaniu że, pomóc może każdy oraz że każda najmniejsza nawet pomoc jest ważna i cenna.


Ostatnim elementem konferencji było przedstawienie przemysłowego traktowania zwierząt. Dr Pietrzykowski wyjaśnił aktualną i dość głośną sprawę dotyczącą legalizacji uboju rytualnego, pokazując na czym ten brutalny proceder polega. Ubój rytualny nie jest jedynym przykładem okrucieństwa jakie dzieje się zwierzętom w przypadku masowej produkcji, dlatego też w dalszej części wykładu mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat transportu koni na rzez, krów mlecznych, chowu klatkowego oraz sprzedaży żywych karpi.

Na zakończenie każdy z uczestniczących miał możliwość zadania pytań zarówno do osób prowadzących konferencje jak i do przybyłych przedstawicieli schronisk i fundacji.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz